FAQ

Neustále se mi přepíná české (slovenské) rozložení kláves na americké. Už mě to nebaví. Co se s tím dá dělat?

Některé aplikace (jako například Microsoft Internet Explorer) po svém přepnutí na popředí volají jazykový skript Roman, v němž je obvykle aktivní US klávesnice. V každém skriptu musí být alespoň jedna klávesnice a skript Roman nelze odinstalovat. Tento fakt lze řešit pouze použitím upravené klávesnice, která patří do Roman skriptu, ale rozmístění znaků má shodné s českou (slovenskou). Takové české a slovenské rozložení pro Mac OS X a české pro Mac OS 9 a nižší najdete například na těchto stránkách. Snad jedinou komplikací může být používání aplikace Quark XPress do verze 3.3, který US klávesnici vyžaduje.

Po instalaci Mac OS 9 mě v QXP 3.32 přestaly fungovat některé klávesové zkratky. Lze to nějak opravit, nebo je kvůli 9 nutný nějaký patch?

Řešení je jednoduché. Konflikt způsobuje nový ovládací panel Klávesnice. Stačí jej buď jenom přesunout do vypnutých ovládacích panelů nebo nahradit ovládacím panelem z Mac OS 8.6.

Potřeboval bych na Macintoshi číst a psát rusky. Co musím udělat?

Pro systém 9.x a nižší je potřeba doinstalovat do počítače podporu pro jazyky používající azbuku, což jsou tři věci: Fonty, rozložení klávesnice, a jazykový skript. Potřebné soubory lze nalézt na instalačním CD s Mac OS ve složce Software Installers:Language Kits:Language Scripts:Cyrillic a Volumes:Mac OS 9.2:CD Extras:Language Kits CD Extras:Cyrillic.
Nebo je lze stáhnout zde [1255 KB], ale instalátor nenechte nastavit Cyrillic skript jako primární.
V Mac OS X je zpravidla již vše nainstalováno a stačí jen v System Preferences v nabídce International zapnout ruskou klávesnici pro psaní. Fonty nainstalované s Mac OS X jsou Unicode, takže jsou schopny zobrazit každé písmo.

Jak vypalovat tzv. multi-session CD (dodatečné vypalování)?

Občas se vám stane, že potřebujete na CD vypálit pouze nepatrné množství dat a je vám líto nevyužitého volného místa. Z toho si není třeba dělat hlavu, protože na jedno CD lze zapisovat data postupně. Této možnosti se říká dodatečné vypalování (anglicky multi-session) a v současném operačním systému Mac OS X 10.2 ji zajišťuje utilita Kopírování disků (/Aplikace/Obslužné programy/Kopírování disků). Postupujte podle následujících kroků:
Přetáhněte danou položku nebo položky, které chcete vypálit do složky, kterou si pro tento účel vytvořte.
Otevřete Kopírování disků (/Aplikace/Obslužné programy/).
Přetáhněte složku na okno Kopírování disků. Objeví se dialogové okno.
Pomocí rozbalovacího menu Kam si vyberte místo pro uložení obrazu. (Jméno, kterým tento obraz pojmenujete se použije pro jméno disku, který se vám objeví ve Finderu po připojení takto vypáleného CD.) Pro zjednodušení si můžete vybrat Plochu.
Klepněte na tlačítko Uložit. Počkejte, než se obraz uloží.
Z menu Soubor vyberte položku Vypálit obraz. Pozor: soubor s obrazem nesmí být připojen.
V dialogovém okně, které se objeví, vyberte obraz, který jste právě vytvořili a klepněte na tlačítko Vypálit. Pokud jste dosud do mechaniky nevložili čisté CD, budete o ně nyní požádáni.
V okně Vypálit disk klepněte na trojúhelníček, skrývající další volby.
Vyberte zatrhávací pole Povolit dodatečné vypalování.
Disk vypálený tímto způsobem zůstane otevřený pro následná dodatečná vypalování.

Další vypalování na stejný disk:

Při provádění dodatečného vypalování dat na multi-session disk jednoduše zopakujte 1. až 7. krok. Nastavení Povolit dodatečné vypalování by mělo pro takový disk pro následné pálení zůstat automaticky nastavené. Každé dodatečné pálení na disk se ve Finderu objeví jako samostatný disk se jménem, kterým jste pojmenovali obraz, z něhož jste pálili.

Chtěl bych si koupit QuickTime 6 Pro, ale nevím jak a kde.

Platbu lze provést buď přímo na stránkách Apple mezinárodní platebí kartou (ne typu Electron), nebo u tuzemského prodejce Apple, tato varianta však vyjde dráž.

Při synchronizaci Palma s Macem mi HotSync hlásí chybu „#1852402768“. Zkoušel jsem vše přeinstalovat, vypnout přebytečné doplňky, ale nic nepomohlo. Dá se tento problém nějak řešit?

Tento problém je relativně vzácný a vyskytuje se pouze s Mac OS 9.x a Palm Desktop 4.0, a to pouze na určitých softwarových konfiguracích Maců. Konrétní příčina problému není známá, nepomáhá žádná reinstalace. Chybu se snaží vyřešit i vývojáři Palmu, oficiální oprava však zatím není k dispozici. Existuje však záplata, která tento problém zcela opravuje, jmenuje se Palm4Fix a lze ji stáhnout například zde [200 KB]. Tuto záplatu doporučuje i technická podpora Palm.com.

Jak se dá v Mac OS X pouštět zvukový vstup přes reproduktory?

Nastavení, které bylo v Mac OS 9 v ovládacím panelu Zvuk a umožňovalo například přehrávat hudbu z připojené hi-fi věže nebo rádia, naleznete v Mac OS X v aplikaci Audio MIDI Setup ve složce /Application/Utilities. Na záložce Audio Devices je zaškrtnětě Play Through. V nabídce Input Source vyberte External microphone/Line In nebo Sound Input. Posuvníky v levé dolní části dejte oba na maximum (jde o pravý a levý kanál vstupu, měly by tedy být nastaveny stejně). S posuvníky v pravé části hýbat nemusíte, jsou totiž ekvivalentem hlasitosti nastavované ovládáním na klávesnici nebo v řádku nabídek. Nastavení se po zavření aplikace uchová.

Jak řešit problémy s aplikací pod Mac OS X týkající se specifických uživatelů?

Někdy se stává, že aplikace si poškodí soubor předvoleb (důsledkem nedostatku místa na disku, pádu aplikace atp.). Aplikace se potom chová divně nebo se zasekává, a to pouze pod určitým uživatelským účtem. Pokud se vám tohle stane, pokuste se najít soubor předvoleb aplikace a smazat ho (stačí ho přemístit, pak ho můžete vrátit zpět, pokud by byl problém někde jinde).
Aplikace by měly mít předvolby ve složce ~/Library/Preferences, kde ~ je domovská složka uživatele (např.: /Users/johndoe). Jméno souboru má být ve formátu [internetová doména výrobce pozpátku].[jméno aplikace].plist.

Tento postup pomáhá např. u aplikace Disk Copy, jejíž soubor předvoleb je ~/Library/Preferences/com.apple.DiskCopy.plist.

Jak vytvořit soubor PDF obsahující písma? (Mac OS X)

Pokud chcete vytvářet PDF soubory s písmy, které příjemce souboru nemá (např. macovská písma Lucida Grande nebo Geneva pod Windows nejsou běžná), je třeba zvolit složitější postup než pouhé vytištění do PDF, které standardně nabízí Mac OS X.
Před prvním tiskem proveďte tyto kroky:

Stáněte a nainstalujte si převodník PostScriptu na PDF. Jeden z takových převodníků je ESP GhostScript [5,3 MB].
Otevřete /Applications/Utilities/Print Center, dejte Add Printer.
V následujícím okně proveďte takovéto nastavení:
pop-up menu: IP Printing
Printer’s Address: 127.0.0.1
(Ostatní ponechte a dejte Add.)
Vlastní vytvoření PDF souboru s písmy pak probíhá takto:
V aplikaci, ze které tiskněte, dejte Print… / Tisknout….
V následujícím okně vyberte z nabídky Printer položku 127.0.0.1.
Z nabídky úplně vlevo vyberte položku Output Options.
Zaškrtněte Save as File, vyberte Format PostScript.
Toto nastavení si můžete uložit pomocí nabídky Presets, příště ušetříte čas
Dejte Save… (ne Save as PDF…!), teď máte uložený postscriptový soubor. Na jeho převod si stáhněte tento nástroj [23 KB], nebo to můžte udělat ručně:
Otevřete aplikaci Terminal.
Napište do okna Terminalu „ps2pdf “ (včetně mezery, bez uvozovek).
Přetáhněte do téhož okna vytvořený postscriptový soubor a odřádkujte.
Ve vaší domovské složce se vytvoří soubor stejného jména jako postscriptový, ale s příponou .pdf.

Jak zapojit redukci ze starého monitoru Apple na SVGA?

Schéma od Martina Krýsla.

Jak zjistit všechny skupiny, ve kterých je určitý kontakt v Address Booku?

V aplikaci Address Book se přepnete – při zobrazení View Card and Column (Apple-1) – do kategorie All, vyberte si nějakého člověka/firmu ve sloupci Name a stiskněte klávesu Option (Alt). Pokud vybraného člověka/firmu máte i v některé z vámi vytvořených dalších kategoriích, zvýrazní se tyto kategorie v levém sloupci Group. Dá se tak zkontrolovat, zda máte daneho člověka/firmu ve všech kategoriích, kam podle vás patří.

Jak a za co vyměnit optickou mechaniku v CRT iMacu?

Postup od Vítka Nerudy včetně schémat a fotografiíí v náhledové kvalitě (100 dpi, 350 KB) a ve vysoké kvalitě (300 dpi, 5 MB).

Komentáře jsou uzavřeny.